Den NATO 2004

Den NATO 2004

Dne 18.9.2004 se na letišti Ostrava-Mošnov uskutečnil další z ročníků Dnů Nato. Již v minulých letech bylo co shlédnout a ani tento rok nebyl výjimkou. Návštevnost byla opravdu hojná, vstupné bylo zdarma a šlo to poznat. Zhruba 10km před letištem se tvořily kolony aut, a věřte, že v takto teplý, téměř ješte letní den to bylo k nevydržení, nicméně konečne jsem se tam dopravil. Jak jsem se již zmínil, bylo toho k vidění mnoho.Příkladem uvedu, letové ukázky našich L159, výskoky parašutistů, ukázky pozemních vojenských přestřelek, zadržení teroristů. Rovněž celý den, mimo tyto ukázky ve vzduchu, byla k vidění vojenská, policejní a hasičská technika přímo na ploše letiště.
Ale to, kvůli čemu tam přijela drtivá většina návštevníků, stálo v samém koutku jižní odstavné plochy letište. Ano, byl to letoun s technikou AWACS. Přesněji to měl být BOEING E3A SENTRY, ale jelikož jsem někde slyšel zmínku, že to nebude přímo vyrobený E3A, ale předělaný B707, jemuž se tento letoun nesmírně podobá. Kvůli velkému zájmu o prohlídku vybavení v tomto letadle se stála dosti velká fronta, asi okolo 200 m a stále se zvětšovala. Přiznám se, že mně se jí stát nechtělo, protože zhruba vím, o čem je řeč. Byla to krásná podívaná, jak letoun včasného varování stál nám Ostravanům přímo před nosem. Tento den nenarušil běžnou funkci letiště, tudíž bylo vidět i pár strartujících a přistávajících dopravních strojů, kupříkladu B733 Ficher Air nebo B738 Travel Service, ale i každý den čtyříkrát letící pravidelná linka Ostrava - Praha na letadlu ATR.
Musím říci, že se tento den opravdu vydařil, naplnil naše očekávání a určitě se již teď těším na příští rok, kdy by Den Nato měl vrátit opět do Ostravy.


20.10.2004